Makita TD110DWAE 12V XLi-Ion Impact Driver
AED840.00
A compact and light impact wrench with a hex. 1/4″ drive shank. A small and light tool that is easy to use but offers a high fastening torque of up to 110 Nm. A handy LED light for added lighting. Includes 2 x 2,0 Ah batteries and a charger in a case.
6 in stock
Makita TD110DWAE 12V XLi-Ion Impact Driver AED840.00
Free Shipping on Orders Over AED 100*
  • 7 days returns (Exceptions apply)
  • Delivered within 2-4 business days
Easy Checkout
TECHNICAL SPECIFICATIONS
    • CXT Battery
    • Battery protection
    • No load speed
      0 – 2600 min⁻¹
    • max fastening torgue impact drill
      110 Nm
    • Tightening Capacity Standard Bolt
      M5 – M12
    • Capacity machine screw
      M4 – M8
    • Tightening Capacity High Tensile Bolt
      M5 – M10
    • Impact
      0 – 3500 min⁻¹
    • Sound Power Level (LWA)
      105 dB(A)
    • Sound Pressure Level (LpA)
      94 dB(A)
    • Noise Uncertainty (K Factor)
      3 dB(A)
    • Vibration Level (3 axes)
      8 m/s²
    • Vibration Uncertainty (K Factor)
      1,5 m/s²
    • Tool weight with battery (EPTA)
      1,0 – 1,2 kg
    • Product Dimensions (L x W x H):
      153 x 66 x 204 mm